• Zarządzenie Nr 5/2020

           

          Dyrektora Szkoły Podstawowej w Szestnie

          z dnia 24 marca 2020 r.

           

          w sprawie przygotowania do realizowania w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

          Na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. 2019 poz. 1148 z późniejszymi zmianami), w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020, poz. 493).

          zarządzam, co następuje:

          § 1

          1.       Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do realizacji kształcenia na odległość z wykorzystaniem niżej wymienionych metod, technik i form: 

          a.       dziennik elektroniczny,

          b.       strona internetowa szkoły - https://spszestno.edupage.org/,

          c.       e-mail do rodziców,

          d.       e-mail do starszych uczniów,

          e.       materiały i funkcjonalność Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem: www.epodreczniki.pl,

          f.        materiały dostępne na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych (https://cke.gov.pl, https://www.oke.lomza.pl),

          g.       materiały prezentowane w programach publicznej telewizji i radiofonii,

          h.       polecane platformy, strony i serwisy internetowe z polecanymi materiałami edukacyjnymi

          i.         komunikatory internetowe, m.in. Messenger, WhatsApp, Skype,

          j.         kontakty telefoniczne.

           

          § 2

          1.       Wszystkie zajęcia realizowane są zgodnie z planem zapisanym w e-dzienniku.

          2.       Każda lekcja będzie trwała krócej  niż 45 minut.

          3.       Nauczyciele pisemnie przedstawiają tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach, uwzględniając w szczególności:

          a.       możliwości psychofizyczne uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,

          b.       łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,

          c.       ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.

           

               4. Nauczyciele dokonają   modyfikacji programów nauczania – skrupulatna analiza treści  pod kątem

                    realizacji podstawy programowej .

           

          § 3

          1.       Ocenianie różnych form aktywności ucznia, w tym aktywności prowadzonych zdalnie jest dopuszczalne, przy czym zobowiązuje się nauczycieli do wprowadzenia aneksów do swoich przedmiotowych zasad oceniania do dnia 25.03.2020.

          2.       Ocenianie form opisanych w aneksach jest prowadzone na czas zawieszenia zajęć w szkołach, tj. do 10.04.2020.

          3.       W ocenianiu należy uwzględnić wkład i zaangażowanie ucznia oraz jego specyficzne potrzeby edukacyjne.

          4.       Zabrania się oceniania ucznia za prace online w przypadku braku możliwości korzystania z tej formy lekcji.

           

           

           

           

             § 4

          1.    Nauczyciel uwzględniając na prowadzonej jednostce lekcyjnej online zaplanowany przez siebie temat dostosowuje podział czasu pracy z uczniami do ich potrzeb psychofizycznych z uwzględnieniem zasad bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń wykorzystywanych w komunikacji elektronicznej.

          2.     Nauczyciel na prowadzonej jednostce lekcyjnej online wyjaśnia uczniom treści programowe z wykorzystaniem opracowanych przez siebie form przekazu na żywo bądź przygotowanych przed rozpoczęciem zajęć.

          3.  Nauczyciel  na prowadzonej jednostce lekcyjnej online przeznacza część czasu pracy na bieżącą konsultację online z uczniami,  udzielanie odpowiedzi z wykorzystaniem metod, technik i form wymienionych w § 1, pkt 1.

          4.    Nauczyciel może przesłać uczniom opracowany przez siebie materiał poprzez e-mail, który zrealizuje z uczniami według podziału godzin. W przesłanym materiale nauczyciel zależnie od potrzeb uwzględnia następujące treści:  temat zajęć, notatka do zeszytu dla uczniów, forma przekazu treści dedykowanych uczniom ( np. program prezentacyjny, edytor tekstu , quiz etc. ) link do filmiku wyjaśniającego dane pojęcie oraz zadania do wykonania z podręcznika, ćwiczeń lub dedykowanych stron internetowych.

          5.       Nauczyciel pracuje z oddziałem klasowym wg obowiązującego planu.

          6.    Nauczyciel ustala uczniom czas na odesłanie wykonanego ćwiczenia bądź polecenia online – do określonej godziny danego bądź kolejnego/ych dnia/i - uwzględniając indywidualne możliwości psychofizyczne uczniów oraz uwarunkowania technologiczne posiadanych przez nich narzędzi elektronicznych lub ograniczonego dostępu do komputera.

          7.       Zgodnie z zapisem w pkt. 6 nauczyciel ustala czas na wykonanie i odesłanie drogą online przez uczniów także zleconych prac domowych.

          § 5

          1.       Nauczyciel prowadzący zajęcia w świetlicy (w ramach obowiązującego pensum) przygotowuje online zestaw zabaw i ćwiczeń, które uatrakcyjnią uczniom czas spędzany   w domu i publikuje go na  librusie, stronie szkoły  oraz wysyła na klasowe e-maile. Można również ogłaszać konkursy świetlicowe.

          2.    Szkolny pedagog pełni dyżur dla uczniów i rodziców online w godzinach pracy wg. obowiązującego pensum, tak, by być dostępnym swoim odbiorcom. Pedagog obowiązany jest do przygotowania materiałów informacyjnych na tematy związane z zaistniałą sytuacją, bezpieczeństwem w sieci, radzeniem sobie ze stresem i in.

          3.       Nauczyciel bibliotekarz organizuje pracę poprzez przygotowanie konkursów, wspólnego czytania lektur, wysyłania linków i in. Dopuszcza się prace  w bibliotece szkolnej – inwentaryzacja, porządki itp.

          4.       Nauczyciel prowadzący zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, emocjonalno-społeczne,  wyrównawcze prowadzi indywidualne konsultacje z uczniem wg. ustalonego z rodzicem harmonogramu.

          5.    Nauczyciele wychowania fizycznego zaleca się przygotowanie prezentacji, w dowolnej formie (Power Point, PDF, inne ale ogólnie dostępne formaty), w dwóch grupach wiekowych – dla dzieci starszych i młodszych – na temat konieczności ruchu oraz higieny pracy przy komputerze i zasad bezpieczeństwa w sieci.

          6.       Zajęcia rewalidacyjne prowadzone są poprzez e-mail, w terminie uzgodnionym z rodzicem.

          7.       Nauczyciel wspomagający pracę ucznia zobowiązany jest do codziennych kontaktów z   dzieckiem i rodzicem zapewniając mu wsparcie  i pomoc. Może to być kontakt telefoniczny lub online.

          8.  Nauczyciel wychowawcy oddziałów przedszkolnych zobowiązani są do organizacji nauczania online, w tym organizacji realizacji religii i języka angielskiego.

          § 6

          Dokumentowanie pracy nauczycieli odbywa się poprzez przesyłanie dyrektorowi korespondencji z uczniem/rodzicem oraz zapisem w e-dzienniku.

          § 7

          Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

           

          Teresa Jachimowicz

          Dyrektor Szkoły Podstawowej

          w Szestnie